Najczęściej zadawane pytania
Wiele osób czytając artykuły o klimatyzacji czy wentylacji budynku często trafia na skrót HVAC. Zazwyczaj zastanawiają się one, co może on oznaczać. Skrót powstał z zestawienia pierwszych liter angielskich słów oznaczających ogrzewanie, wentylację i klimatyzację (heating, ventilation, air conditioning).
Sezonowy Współczynnik Efektywności Energetycznej – oznacza sezonową ocenę efektywności energetycznej w trybie chłodzenia.
R-22, czyli CHF2Cl (dwufluorochlorometan) należy do grupy wodorochlorofluorowęglowodorów (niem. HFCKW). Jest to czynnik chlorcowopochodny (freon) o temperaturze wrzenia -41,09 °C. Jest obojętny wobec większości metali poza magnezem. To substancja kontrolowana, która rozkłada się w dużym stopniu już w dolnych warstwach atmosfery, co stanowi zagrożenie dla warstwy ozonowej.
Czynnik chłodniczy R 22 jest obecnie wycofywany, a na jego miejsce wprowadza się ekologiczne zamienniki bardziej przyjazne dla człowieka i środowiska. Obecnie można go używać jedynie w ramach serwisu istniejących instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Jest to jeden z popularniejszych czynników, dzięki swojej możliwości zastosowania zarówno w chłodnictwie, jak i klimatyzacji i to w pełnym zakresie temperatur.
Czynnik R410A jest bliskoazeotropową mieszaniną czynników R32 (50%) i R125 (50%). Stosowany w urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych o temperaturze parowania od -50oC do 20oC. W niektórych zastosowaniach od -70oC do 40oC, np. jako zamiennik za R13B1. Jest ekologicznym zamiennikiem za wycofywany R22.
Czynniki wpływające na rozmiar nowego systemu obejmują klimat w twoim regionie, poziomy wilgotności, liczbę okien w mieszkaniu, wielkość domu, liczbę urządzeń wytwarzających ciepło w domu, rodzaj izolacji i liczbę miszkańców. Czyli istnieje wiele czynników, które determinują rozmiar czy pojemność systemu HVAC.
GSHA Services, LTD może wykonać odpowiednie obliczenia w celu ustalenia odpowiedniej jednostki grzewczej lub chłodzącej dla Twojego domu i stylu życia.
Znajdź etykietę na zewnętrznej powierzchni urządzenia na datę produkcji. Jeśli urządzenie ma mniej niż pięć lat, istnieje duże prawdopodobieństwo że może mieć ważną gwarancję,. Warunki gwarancji zmieniają się według producenta i firmy instalującej. Usługi GSHA mogą zweryfikować status gwarancji twojego systemu ogrzewania i chłodzenia. Skontaktuj się z nami, a my udzielimy Ci wszelkiej pomocy związanych z Twoim systemem HVAC.
Żywotność nowego sprzętu przewyższa żywotność starszych systemów. Starsze piece zwykle mają okres eksploatacji od 10 do 15 lat, natomiast starsze klimatyzatory – od 10 do 12 lat. Nowe urządzenia mają dłuższą żywotność 15-25 lat dla systemów klimatyzacyjnych. Wiele nowych pieców ma dożywotnią gwarancję.
Oglądając różne rodzaje pieców, można zauważyć, że wszystkie mają tak zwaną ocenę AFUE. Liczba ta odzwierciedla efektywność energetyczną pieca i zwykle wynosi od 80% do 98%. Im wyższa liczba, tym bardziej energooszczędny jest piec.
Chociaż przy zakupie pieca należy zawsze brać pod uwagę ocenę AFUE, nie oznacza to, że koniecznie należy wybrać model o najwyższej ocenie wydajności. W zależności od potrzeb grzewczych piec 80% AFUE może być w stanie dobrze wykonać pracę bez konieczności ponoszenia wyższych kosztów związanych z modelami o wyższej wydajności.
Oto kilka wskazówek:
– Często czyść i wymieniaj filtry
– Twój system będzie się nagrzewał i chłodził bardziej równomiernie, gdy dmuchawa jest w pozycji „on.” (włączone). Dmuchawa zapewnia stały ruch powietrza w całym domu i pozwala na lepszą filtrację
– Instaluj rolety, zasłony, okiennice lub ekrany w oknach wystawionych na działanie promieni słonecznych, aby utrzymać temperaturę pokojową na umiarkowanym poziomie.
Filtry należy wymieniać lub czyścić co miesiąc. Wymiana filtrów zapewnia dobry przepływ powietrza i zapobiega obciążeniom dmuchawy. Wymień filtry mediów raz w roku, ewentualnie dwa razy w roku, w zależności od domu.
ENERGY STAR to program, który został stworzony przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA), aby pomóc firmom i osobom prywatnym w dokonywaniu efektywnych energetycznie zakupów.
Zgodnie z założeniami programu producent umieszcza etykietę ENERGY STAR, małe niebiesko-białe logo, na produktach spełniających najwyższe standardy wydajności energetycznej. Ta etykieta zapewnia konsumentom łatwy sposób na identyfikację wysokiej jakości produktów o wysokiej wydajności.